• Google Partner

Blog

Ako písať blog

Ako písať blog

Keď si vytvoríte blog, máte možnosť ponoriť sa hlboko do svojich obľúbených tém, zdôrazniť svoju odbornosť a vybudovať komunitu čitateľov, ktorí sa zaujímajú o vašu prácu. Či už sa chcete naučiť, ako vytvoriť webovú stránku a blog od nuly, alebo urobiť blogovanie súčasťou vašej obchodnej stratégie, publikovanie obsahu online je efektívnym spôsobom, ako zdieľať svoje znalosti a nápady so svetom.

To znamená, že zostavenie víťazného príspevku si vyžaduje prax. V tomto sprievodcovi od A po Z sa naučíte, ako napísať dokonalý blogový príspevok – od výberu správnych tém blogu a výberu správneho formátu pre vaše články až po výber strategických obrázkov, ktoré vzbudzujú záujem a zapojenie. Keď prečítate tento text, budete mať jasnú predstavu o tom, ako vytvoriť silný blogový obsah, ktorý efektívne komunikuje vaše nápady a odlišuje sa od iných článkov na webe, iných typoch webových stránok a v blogosfére .

 1. Premýšľajte o témach blogu

Pri písaní blogového príspevku, či už ste hosťom príspevku pre niekoho iného, ​​alebo píšete pre svoj vlastný blog, budete chcieť pokryť témy, ktoré prinášajú hodnotu vašim čitateľom a sú v súlade s ich záujmami, ako aj vašimi vlastnými. Namiesto toho, aby ste sa hneď snažili nájsť perfektnú tému, začnite zapisovaním rôznych nápadov, ktoré vás napadnú.

Existuje niekoľko miest, kde sa môžete pozrieť, aby ste vyvolali nové nápady na témy:

Prezrite si ďalšie blogy v rámci svojho odboru pomocou analýzy konkurencie. Ak si napríklad zakladáte blog o cestovaní, jednoducho si vygooglite „cestovateľský blog“, aby ste videli, o čom píšu vaši konkurenti.

Pomocou služby Google Trends zistite, ktoré témy sú populárne.

Hľadajte aktuálne udalosti a najnovšie správy týkajúce sa vášho odboru.

Zistite, o čom sa ľudia radi učia.

Keď na internete nájdete nejaké zaujímavé nápady, zamyslite sa nad jedinečnými spôsobmi, ako môžete k týmto témam pristupovať. Zvážte rôzne spôsoby, ako sa môžete pohrať s nápadmi na témy, aby ste prišli s niečím, čo je nielen trendy a relevantné, ale je to aj originálne a svieže. Budete tiež musieť zvážiť, či je váš blogový príspevok aktuálny, čo znamená zahrnúť relevantné údaje a štatistiky súvisiace s témou.

Povedzme napríklad, že chcete písať o čokoládových sušienkach. Existuje niekoľko rôznych uhlov pohľadu, ktoré by ste mohli zvážiť na základe vašej cieľovej skupiny a potenciálu návštevnosti webových stránok:

Príspevok s návodom, ktorý čitateľom poradí, ako niečo urobiť s jasne zoradenými krokmi (napr. „Ako upiecť čokoládové sušienky od nuly“).

Spravovaný zoznam, ktorý ponúka súbor odporúčaní pre vašich čitateľov (napr. „Najlepšie recepty na koláčiky s čokoládou“)

Príspevok s tipmi a radami, ktorý poskytuje odborné rady a zdroje. (napr. „Tipy na výrobu domácich čokoládových sušienok extra mazľavých“)

Blogový príspevok založený na definícii, ktorý pomáha vysvetliť význam výrazu alebo témy (napr. „Čo sú sušienky s nepečenými čokoládami?“)

Článok o top trendoch, ktorý zdôrazňuje, čo je momentálne populárne (napr. „Najlepšie recepty na koláčiky s čokoládou z tohto roka“)

Osobná alebo firemná aktualizácia, ktorá vám umožní odhaliť niečo čerstvé alebo nedávno neznáme (napr. „Môj nový recept na koláčiky s čokoládou odhalený“)

Zapojte sa do brainstormingu s týmito najlepšími nápadmi na blog a pozrite si našu profesionálnu príručku o tom, ako si založiť blog, kde nájdete ďalšie užitočné tipy. Môžete tiež zvážiť svojich blízkych, aby vám poskytli spätnú väzbu na vaše nápady, alebo sa rozvetviť k širšiemu publiku a získať ich myšlienky.

 1. Dolaďte svoju tému pomocou výskumu kľúčových slov

Súčasťou písania blogového príspevku je prieskum kľúčových slov. Tento zásadný postup SEO sa používa ako ukazovateľ, aby ste zistili, ktoré výrazy sa môžu potenciálne umiestniť vysoko v určitých online vyhľadávaniach.

Keď si vyberiete smer pre svoj blogový príspevok a predtým, než začnete s procesom písania, budete musieť zistiť, aké sú šance na jeho úspech na stránkach s výsledkami vyhľadávacieho nástroja – čo v konečnom dôsledku znamená, že váš obsah bude viac vidieť. Ak chcete uspieť, vykonajte prieskum kľúčových slov, aby ste našli najrelevantnejšie otázky pre vašu tému.

Kľúčové slová pre svoje vlastné články môžete nájsť pomocou rôznych nástrojov na výskum kľúčových slov. Ak s blogovaním začínate, pravdepodobne budete chcieť začať s bezplatnými nástrojmi, ako sú Ubersuggest a Google Keyword Planner. Potom možno budete chcieť inovovať na pokročilejšie nástroje ako SEMrush alebo Ahrefs .

Pri výskume kľúčových slov majte na pamäti, že čím špecifickejšia je fráza, tým viac sa bude zhodovať so zámerom vášho publika. Na druhej strane, širšie kľúčové slová majú tendenciu mať vyššie objemy vyhľadávania, čo znamená, že ich každý mesiac hľadá viac ľudí.

Zamyslite sa nad výhodami výberu širšej frázy, ako napríklad „čokoládové sušienky“, pred presnejšou frázou, napríklad „ako pripraviť sušienky s čokoládovými lupienkami“. Výber správnych kľúčových slov znamená dosiahnutie rovnováhy medzi vysokým objemom vyhľadávania a vysokým zámerom.

Po výbere kľúčových slov ich môžete použiť na tvarovanie štruktúry svojho obsahu. Vygooglite si tieto frázy, aby ste zistili, ktoré články úspešne zacielili na tie isté kľúčové slová, a strávte nejaký čas prehliadaním ich obsahu. To vám dá inšpiráciu pre váš vlastný článok, pokiaľ ide o to, čo zahrnúť a ako ho štruktúrovať. Pri výbere toho, o čom budete písať, nezabudnite využiť aj svoje skúsenosti podnikateľa alebo spisovateľa.

 1. Definujte svoje publikum

Teraz, keď viete, o čom budete písať, musíte zistiť, pre koho píšete. Predvídanie typov ľudí, ktorí budú čítať vaše príspevky, vám pomôže vytvoriť obsah, ktorý je zaujímavý, pútavý, relevantný a zdieľateľný.

Samozrejme, vaše publikum do značnej miery závisí od vášho typu blogu. Ak prevádzkujete blog o pečení, pravdepodobne budete písať pre ľudí, ktorí milujú pečenie a hľadajú inšpiráciu na recepty. Ešte konkrétnejšie, ak prevádzkujete blog o zdravom pečení, budete písať pre ľudí, ktorí podobne milujú pečenie, no chcú svoje kulinárske výtvory ozdraviť. Pri vytváraní obsahu je dôležité mať na pamäti tieto statusy, pretože vaším cieľom je písať články, ktoré u čitateľov silne rezonujú.

Ako teda v prvom rade zistíte svoje publikum? Začnite tým, že sa ešte raz pozriete na iné blogy vo vašom odbore. Zvážte, pre koho zrejme píšu, a aké predpoklady robia o záujmoch a životnom štýle svojich čitateľov. Môžete napríklad zistiť, že väčšina blogov sa zameriava na konkrétne pohlavie alebo vekovú skupinu.

Môžete tiež použiť online fóra na nájdenie hlavných otázok, ktoré kladie vaše publikum, alebo môžete navštíviť skupiny na Facebooku a prečítať si, aké témy sa im páčia alebo o ktorých hovoria. To vám pomôže vytvoriť obsah, ktorý vzbudzuje ich záujem, vzbudí ich zvedavosť a odpovie na ich otázky.

Či už začínate s knižným blogom, módnym blogom, cestovateľským blogom alebo niečím iným – definovanie publika by malo byť na prvom mieste.

 1. Vytvorte organizovaný prehľad

Kľúčom k tomu, aby ste sa naučili písať blogový príspevok, je dôkladný prieskum a plánovanie pred vytvorením samotného článku. Po rozhodnutí o téme a formáte blogu budete musieť vytvoriť formu pre svoj obsah. Vytvorenie osnovy je rozhodujúce, pretože zaisťuje, že váš článok bude mať pevný základ, na ktorom môžete stavať pri písaní svojho blogového príspevku.

Začnite vytvorením podnadpisov, ktoré sú chrbticou organizovanej osnovy, pod ktorou budú sedieť vaše odseky textu. Tieto malé, ale mohutné časti obsahu vám pomôžu rozčleniť váš článok na malé časti, vďaka čomu sa vám bude písať ľahšie a pre ľudí stráviteľnejšie.

Ak ide o podrobného sprievodcu alebo zoznam tipov, začnite zostavovať svoj prehľad jasným zoznamom všetkých hlavných bodov, ako v príklade nižšie:

Náčrt: Ako upiecť čokoládové sušienky od nuly

 1. Zhromaždite si ingrediencie
 2. Premiešame a vymiesime cesto
 3. Plech vystelieme papierom na pečenie
 4. Na plech naberajte kôpky cesta
 5. Pečieme pri 350 stupňoch

Do úvodu a pod každý podnadpis pridajte poznámky s odrážkami. To vám pomôže sformulovať vaše hlavné body.

 1. Napíšte pútavý obsah

Teraz, keď ste načrtli blogový príspevok, môžete začať písať. Majte na pamäti, že blogové príspevky, podobne ako mnohé iné typy písania, zvyčajne obsahujú tri hlavné prvky: úvod, hlavný text a záver.

Začnime úvodom. Už v prvých pár vetách vášho článku by ste mali upútať pozornosť vašich čitateľov. Začnite relevantným citátom alebo štatistikou, povedzte krátky príbeh alebo zdieľajte zaujímavý fakt. Potom nastavte tón článku zdieľaním stručného zhrnutia toho, o čom budete hovoriť v hlavnom texte. To dáva vašim čitateľom dôvod pokračovať.

Ďalej vyplňte text tela. Vo vašom prehľade sú to odrážky pod každým podnadpisom. Toto je podstata vášho blogového príspevku, takže by mal byť jasný a presvedčivý. Vyhnite sa nadýchaniu a opakovaniu a namiesto toho ponúknite hlbokú hodnotu zdieľaním svojich vedomostí, výskumu a postrehov.

Záverečná časť nie je vždy potrebná – v skutočnosti ju náš blog používa len zriedka – ale môže byť užitočná v prípade rozprávania príbehov alebo pri uzatváraní veľmi rozsiahleho článku. Svoje hlavné body môžete spojiť pomocou krátkeho zoznamu s odrážkami alebo zdieľaním niekoľkých záverečných myšlienok v niekoľkých vetách. Bez ohľadu na prípad, budete chcieť skončiť na pútavom tóne.

V tejto fáze budete tiež chcieť zvážiť svoj štýl písania, ktorý zvyčajne určuje publikum vášho blogu. Ak sa zameriavate na profesionálny obchodný dav, možno budete chcieť zvážiť prijatie formálnejšieho štýlu písania, ak píšete pre pekárov, najlepším štýlom môže byť niečo ľahšie a zábavnejšie. V rámci tohto zvážte aj váš tón, blogy, dokonca aj tie formálne obchodné, majú otvárať komunikáciu a inšpirovať konverzáciu. Uistite sa, že váš tón je relevantný pre váš štýl písania a publikum, ale ak je to možné, používajte aj ústretový a inšpiratívny jazyk.

Ďalšie dôležité koncepty, ktoré je potrebné zvážiť v procese tvorby obsahu, sú:

Viskozita: v podstate ľahkosť, s akou môže čitateľ porozumieť a prejsť cez text. Je to podobné „plynulosti“ písania a tomu, ako hladko sa myšlienky a informácie sprostredkujú čitateľovi. Vysoká viskozita pri písaní znamená, že text je hustý, komplikovaný a ťažko čitateľný, zatiaľ čo nízka viskozita naznačuje, že písmo je jasné, stručné a ľahko pochopiteľné.

Rytmus: vzor prízvučných a neprízvučných slabík, vetné štruktúry a tok slov, ktoré vytvárajú hudobnú alebo harmonickú kvalitu textu. Je to kadencia a rytmus, ktoré dávajú písaniu pocit pohybu a môžu urobiť jazyk pútavejším a zapamätateľnejším.

Kreativita: schopnosť vyjadrovať sa nápadito a vynaliezavo prostredníctvom písaného slova. Zahŕňa to využitie jedinečnej perspektívy, originálnych nápadov, emócií, pátosu a umeleckého talentu na vytvorenie pútavých príbehov, básní, esejí alebo akejkoľvek formy písomného obsahu. Kreatívne písanie umožňuje autorom objavovať svoje myšlienky, emócie a postrehy inovatívnym a výrazným spôsobom. Rozprávanie je obrovskou súčasťou písania blogového príspevku a nemalo by sa zanedbávať.

Štruktúra viet a klauzúl: základné prvky gramatiky, ktoré riadia vytváranie viet v slovenskom jazyku. Určujú usporiadanie slov (slovesá, prídavné mená), frázy a vety na vyjadrenie významu a zabezpečenie jasnosti v komunikácii. Pochopenie vetnej štruktúry je kľúčové pre efektívne písanie a komunikáciu.

 1. Vytvorte neodolateľný titulok

Pri písaní blogového príspevku nepotrebujete len silný obsah, budete tiež chcieť silný nadpis . Skvelý nadpis láka čitateľov a vylepšuje dizajn vášho blogu, čím zaisťuje, že na váš článok skutočne kliknú.

Naučiť sa napísať pútavý názov blogu nemusí byť ťažké. Všetko, čo musíte urobiť, je mať na pamäti nasledujúce body, jasnosť, konkrétnosť a ponúkanie odpovede alebo riešenia.

Napísanie dobrého titulku závisí aj od toho, ako dobre sa vžijete do kože svojho publika. Použite názov na to, aby ste čitateľom sľúbili, že váš blogový príspevok poskytne cenný prehľad, ktorý im nejakým spôsobom prinesie úžitok, či už tým, že uspokojí ich intelektuálnu zvedavosť, naučíte ich niečo nové alebo im pomôžete vyriešiť problém. Zvýšite tak šancu, že kliknú na váš článok a prečítajú si ho. Len to nepreháňajte a nezabudnite sa vyhnúť clickbaitom, čo je písanie hyperbolického nadpisu, len aby ste preklikli na článok.

Tu je niekoľko príkladov nadpisov, na ktoré sme celkom hrdí, aby sme vám poskytli všeobecnú predstavu o vašom vlastnom obsahu:

Vytvorte výkonnú bezplatnú vstupnú stránku za menej ako hodinu

20 najlepších aplikácií na správu času na organizáciu vášho života

Ako navrhnúť školskú webovú stránku A+ (s príkladmi)

Urobte zmenu. Využite fotografiu ako nástroj na zvýšenie povedomia

Ak hľadáte inšpiráciu, ako začať, vyskúšajte tento bezplatný generátor titulkov.

 1. Vyberte si šablónu blogu

Napísanie blogového príspevku môže byť vašou prvou prioritou, ale tiež ho budete chcieť zabaliť príťažlivým spôsobom. Mať článok so silnou vizuálnou príťažlivosťou je rozhodujúce pre to, aby ste u svojich čitateľov udreli na správnu strunu. Najlepší spôsob, ako prispôsobiť dizajn blogu, je začať s bezplatnou šablónou blogu.

Profesionálni dizajnéri vytvorili všetky tieto rozloženia blogu a sú plne prispôsobiteľné, aby odrážali správy a tón vášho blogu. Ak chcete získať inšpiráciu, pozrite si príklady blogu, aby ste videli, ako iní premenili tieto šablóny na krásne miesto s bohatým obsahom.

Ak napríklad píšete blog o organických prísadách, použitie prírodnej farebnej palety na vašej stránke nastaví správny tón pre typ tém, o ktorých budete písať. Rovnaká farebná paleta by sa mala použiť aj pre logo vášho blogu, ako aj na vašich platformách sociálnych médií.

 1. Vyberte názov domény blogu

Svoj dobre vytvorený blog by ste mali hostiť na adrese vašej domény, aby ho čitatelia objavili.

Strávte čas premýšľaním o tom, ako váš blog a názov domény zapadajú do tém blogových príspevkov, ktorým sa budete venovať. Uistite sa, že vaše meno odráža osobnosť vášho blogu, jeho tému.

Po dokončení názvu vyberte názov svojej domény (označovaný aj ako adresa URL, napríklad www.roi-index.com). Názov vašej domény bude zvyčajne rovnaký alebo aspoň podobný názvu vášho blogu.

 1. Vyberte relevantné obrázky

Podobne by ste mali vylepšiť svoj blogový príspevok niekoľkými skvelými obrázkami, ktoré ilustrujú vaše hlavné body. Je dôležité, aby vaše obrázky pridávali hodnotu predmetu a neslúžili ako zástupné symboly. Venujte zvýšenú pozornosť svojmu odporúčanému obrázku – bude to hlavný vizuál pod názvom vášho blogu a práve to uvidia čitatelia, keď si budú prehliadať vaše články z domovskej stránky vášho blogu. Infografiky sú tiež skvelé vkladať do blogových príspevkov na posilnenie kľúčových bodov alebo štatistík.

Zvážte aj vkladanie videí do svojich blogových príspevkov, najlepšie sú tie, ktoré ste vytvorili tak, aby zodpovedali téme a zámeru videa, ale môžete použiť aj videá od tretích strán, aby ste zlepšili používateľskú skúsenosť a mieru zapojenia vašich článkov.

 1. Implementujte výzvy na akciu

Tak ako má blog informovať ľudí o konkrétnych témach, môže sa použiť aj ako dôležitý nástroj, ktorý motivuje čitateľov k určitej akcii. To zahŕňa všetko od prihlásenia na odber vášho blogu až po uskutočnenie nákupu.

Tento prvok sa označuje ako CTA alebo výzva na akciu a prezentuje sa ako vložený odkaz alebo tlačidlo, ktoré lákavým spôsobom vyjadruje váš cieľ. Niektoré z najbežnejších príkladov výziev na akciu pre blogy zahŕňajú „Prihlásiť sa na odber“, „Stiahnite si našu e-knihu“ alebo „Zaregistrujte sa“.

Používanie CTA vám môže pomôcť premeniť návštevnosť vašich webových stránok na interakciu a v konečnom dôsledku na zisk. Aj keď je vaším bezprostredným cieľom získať viac čitateľov, možno budete chcieť svoj blog speňažiť ďalej.

 1. Optimalizujte pre SEO

Pokiaľ ide o SEO pre blogerov, silný plán SEO zahŕňa optimalizáciu vášho obsahu pred aj po napísaní blogového príspevku. Nielenže to zahŕňa vykonanie výskumu kľúčových slov pred fázou osnovy (spomenuté v kroku 3), ale zahŕňa to aj použitie týchto kľúčových slov na vyšperkovanie vášho posledného diela.

Začína sa to použitím relevantných kľúčových slov do celého článku. Povedzme, že ste sa rozhodli zacieliť na kľúčové slovo „obchodné stratégie“. Presne túto frázu použite vo svojom nadpise, v celom texte a v jednom až dvoch podnadpisoch, ak je to prirodzené.

Ďalej zahrňte toto kľúčové slovo do svojich metadát. Toto je text ukážky, ktorý uvidíte pri každom článku na Google, a obsahuje názov (známy ako meta názov) a krátky popis (meta popis). Kľúčové slová budete chcieť pridať aj do adresy URL vášho článku, ako aj do alternatívneho textu obrázkov vášho blogového príspevku. Použite tieto funkcie SEO na zvýšenie celkového výkonu blogu. Nakoniec sa uistite, že presne viete, ako dlhý by mal byť blogový príspevok, aby ste najlepšie ohodnotili svoj príspevok.

 1. Upravte a publikujte svoj blogový príspevok

Keďže existuje toľko bežných chýb pri blogovaní, budete musieť dôkladne skontrolovať svoj článok, či neobsahuje gramatické chyby, pravopisné chyby, opakovanie a akýkoľvek iný neprofesionálny obsah. Okrem toho sa uistite, že vaše nápady plynú koherentne v každej sekcii a signalizujú čitateľom jasný a účelný odkaz. O ďalších základných aspektoch blogovania si môžete prečítať v tomto komplexnom kontrolnom návode blogových príspevkov.

Odporúčame požiadať priateľa alebo kolegu, aby váš blogový článok pred zverejnením ešte raz prečítal, ako súčasť procesu korektúry a overovania faktov pred zverejnením. Nasmerujte ich, aby hľadali akékoľvek nezrovnalosti alebo nejasnosti. Je tiež dôležité klásť dôraz na kvalitu pred kvantitou, aby ste udržali záujem vašich čitateľov a získali vašu dôveryhodnosť. Potom, keď ste so svojou písomnou prácou spokojní, je čas tlačiť na zverejnenie.

 1. Propagujte finálny článok

Po napísaní a zverejnení blogového príspevku vykonajte potrebné kroky, aby ste sa uistili, že si ho prečítate. Dva najefektívnejšie spôsoby, ako propagovať svoj blogový príspevok a získať čitateľov, sú e-mailový marketing a marketing na sociálnych sieťach.

E-mail zostáva jednou z najspoľahlivejších platforiem pre marketing, pretože umožňuje priamy komunikačný kanál medzi vami a vašim publikom. Táto vysoko efektívna digitálna marketingová stratégia zahŕňa posielanie prispôsobených e-mailov potenciálnym používateľom s cieľom premeniť ich na verných fanúšikov. Ak máte záujem začať, táto výkonná e-mailová marketingová služba vám môže pomôcť posielať vlastné bulletiny pre váš blog.

Okrem e-mailov môže byť zdieľanie vášho článku na sociálnych sieťach tiež ďaleko. Napríklad, ak chcete získať široké publikum, propagujte svoj blog na Facebooku alebo Instagrame, ktoré majú jednu z najväčších a najrozmanitejších používateľských základní.

Bez ohľadu na to, ktorý kanál si vyberiete, nezabudnite každý deň aktívne komunikovať so sledovateľmi. Zabezpečíte si to tak, že nielen napíšete skvelý blogový príspevok, ale že si váš článok prečítajú aj ľudia.