• Google Partner

Blog

Lokálny marketing

Lokálny marketing
Miestne marketingové stratégie na overený úspech.
V prípade mnohých firiem musí ich marketingové úsilie osloviť miestne publikum. Tu je niekoľko miestnych marketingových stratégií pre malé podniky.
Miestny marketing označuje stratégie, ktoré sa zameriavajú na regionálne publikum v blízkosti vašej firmy.
Miestny marketing je obzvlášť účinný pre firmy viazané na fyzické miesto, ako sú reštaurácie, butiky a profesionálni poradcovia.
Rozbehnutie miestnej marketingovej stratégie vašej malej firmy je rýchle, jednoduché a bezplatné. Tieto tipy vám pomôžu okamžite zlepšiť vaše miestne marketingové úsilie.
Tento článok je určený pre majiteľov malých firiem, ktorí chcú implementovať miestne marketingové stratégie na cieľové publikum v blízkosti sídla ich firmy.
Miestny marketing je základným prvkom rozsiahlejšej marketingovej stratégie pre malé podniky, pretože môže dostať vašu značku pred širšie miestne publikum, ktoré bude pravdepodobne v blízkej budúcnosti sponzorovať vašu firmu. Čo však môžete urobiť ako podnikateľ, aby ste zlepšili dosah svojej malej firmy u miestneho publika? Táto príručka obsahuje sedem rýchlych bezplatných tipov, ktoré môžu okamžite zlepšiť vašu miestnu marketingovú stratégiu.

Čo je to lokálny marketing?

Miestny marketing sa zameriava na publikum so sídlom v rovnakom meste alebo regióne ako vaša firma. Je zamerané na ľudí, ktorí sa nachádzajú v určitom okruhu vašej fyzickej polohy – vo všeobecnosti na základe primeranej dojazdovej vzdialenosti – ktorí by si mohli reálne kedykoľvek kúpiť váš produkt alebo službu.
Ak napríklad prevádzkujete reštauráciu vo vašom meste, zvýšenie návštevnosti webových stránok z ďaleka vám neprinesie veľa prínosu. Namiesto toho musíte použiť miestne marketingové taktiky, aby ste sa uistili, že väčšina vášho publika sa skutočne nachádza dostatočne blízko, aby mohli prísť autom do vašej reštaurácie alebo si objednať donášku.
„Najlepším prístupom, ktorý by ľudia mali zvoliť, je skutočne pochopiť, komu sa snažia predávať, aký úžitok môžu ľudia získať z produktu alebo služby, a potom tieto informácie sprostredkovať.
To platí v celom marketingu, ale najmä pokiaľ ide o lokálnu marketingovú stratégiu. Časť kľúčových informácií, ktoré by ste mali poskytnúť svojmu publiku, je miesto, kde sa nachádza vaša firma.
Cieľom miestnej marketingovej stratégie je efektívnejšie míňať rozpočet na marketing a reklamu. Digitálny marketing je efektívny nástroj pre firmy všetkých veľkostí. Ak ste však miestna firma a nedarí sa vám zaujať miestne publikum, vaše marketingové náklady sú zbytočné. Nie všetka návštevnosť je stvorená rovnako, miestna marketingová stratégia zaisťuje, že sa zacieľujete na publikum, ktoré by mohlo podporovať vašu firmu.
Kľúčové informácie. Miestny marketing sa zameriava na ľudí v určitom okruhu vašej firmy. Môže zlepšiť mieru konverzie zúžením zamerania vášho digitálneho marketingového úsilia na potenciálnych zákazníkov v okolí.

Aké typy podnikov profitujú z miestneho marketingu?
Mnoho podnikov môže ťažiť z miestneho marketingu, existujú však niektoré typy podnikov, pre ktoré je miestny marketing absolútne potrebný. Reštaurácie sú dobrým príkladom, pretože ide o fyzické miesta, ktoré ponúkajú večeru, jedlo so sebou alebo donáškové služby. Reštaurácia je od prírody uzamknutá na svojom fyzickom mieste.
Ďalším dobrým príkladom podnikania, ktoré potrebuje marketing miestneho obchodu, je maloobchod. Zatiaľ čo aj malé maloobchodné prevádzky majú v súčasnosti často elektronické obchody, miestny marketing môže zvýšiť návštevnosť obchodu a povedomie o miestnej značke. To je dôležité najmä pre malé, butikové maloobchodné predajne, ktoré konkurujú veľkým reťazcom.
 
Podobne aj profesionálne služby, ako sú kancelárie právnikov a účtovníkov, by mali využívať miestnu marketingovú stratégiu. Aj keď by mohlo byť vhodnejšie vytvoriť regionálnu sieť pre tieto služby, pre profesionálnych poradcov je dôležité, aby sa spojili s prevažne miestnym publikom. Existuje niekoľko významných výnimiek z tohto pravidla, ako napríklad spoločnosti digitálneho marketingu, ktoré často fungujú plne digitálne. Nič sa však nevyrovná osobnej konzultácii.
 
Zatiaľ čo existuje veľa firiem, ktoré potrebujú lokálnu marketingovú stratégiu, iné typy firiem by mali zvážiť implementáciu aj lokálneho marketingu. To, že lokálna stratégia nie je vašou prioritou, neznamená, že nemôžete využívať výhody získania širšieho publika v meste alebo regióne, kde sídli vaša firma.
 
Kľúčový poznatok:  Všetky podniky môžu ťažiť z miestneho marketingu, ale niektoré – ako napríklad reštaurácie alebo maloobchodné predajne, ktoré závisia od pešej návštevnosti – vyžadujú miestnu marketingovú stratégiu.
 
11 miestnych marketingových stratégií, s ktorými môžete začať už dnes
Miestny marketing začína niekoľkými ľahko implementovateľnými krokmi, s ktorými môžete začať už dnes. Tu je niekoľko rýchlych a jednoduchých nápadov na zlepšenie miestneho marketingu vašej firmy.
 
 1. Optimalizujte svoj web (a lokalizujte ho).
Optimalizácia webových stránok je kľúčom k zvýšeniu návštevnosti, ale sú vaše webové stránky optimalizované pre miestnych používateľov? Nielenže by ste sa mali riadiť osvedčenými postupmi optimalizácie pre vyhľadávače (SEO), ako je napríklad využívanie prieskumu kľúčových slov na informovanie obsahu vašej webovej lokality, mali by ste tiež zaručiť, že vaša webová lokalita ponúka špičkový mobilný zážitok.
 
„Viac ako polovica návštevnosti prichádzajúcich na webové stránky pochádza z mobilných zariadení“. „Ak máte webovú stránku, ktorá je pekná a efektívna, s veľkým textom na čítanie na malej obrazovke a veľkými tlačidlami, na ktoré sa dá jednoducho klikať, ľahšie prilákate miestnych podnikateľov.“
 
Okrem týchto odporúčaní, ktoré sú kľúčové pre akúkoľvek digitálnu marketingovú stratégiu, by mala byť vaša webová stránka tiež lokalizovaná. To znamená určiť kľúčové slová a kľúčové frázy na základe miestneho SEO – položte si otázku: „Čo hľadá miestny trh na Googli?“ Dobrým pravidlom je často spomínať svoju komunitu alebo komunity v okolí. Ak zacieľujete na regionálne publikum, zvážte pridanie jazyka na svoje webové stránky, ako napríklad „obsluhovanie oblasti troch miest“.
 
Svoje miestne štatistiky SEO môžete ešte viac vylepšiť využitím bezplatných nástrojov na prieskum kľúčových slov, ako sú Google Analytics, Google Trends a Google Search Console, aby ste presne informovali, aké miestne výrazy by ste mali zahrnúť. Čím viac optimalizujete svoje webové stránky pre miestne vyhľadávanie, tým viac miestnych zákazníkov sa pravdepodobne dostane na vaše webové stránky.
 
 1. Aktualizujte značky názvu a meta popisy.
Ďalším aspektom SEO, ktorý je potrebné mať na pamäti je, či sú značky názvu a metaúdaje vášho webu aktuálne.
 
"Existuje niekoľko rôznych častí metadát, ale väčšina ľudí sa musí starať iba o meta popis a značku názvu".
 
Značka názvu sa vzťahuje na 55 znakov, ktoré používatelia vyhľadávacích nástrojov vidia na stránke s výsledkami vyhľadávacieho nástroja (SERP). Optimálne je udržať značku názvu relevantnú pre vašu značku a umiestnenie, ale kratšiu ako 55 znakov.
 
Je menej pravdepodobné, že meta popis zohľadní hodnotenie vyhľadávania, ale môže zlepšiť mieru prekliknutia tým, že používateľom presne signalizuje, aký typ informácií môžu nájsť na webovej stránke.
 
„Údaje ukazujú, že kvalitný meta popis môže pomôcť miere prekliknutia. Na druhej strane pre firmu, akou je reštaurácia, ktorá chce, aby ľudia volali, je mať telefónne číslo v metapopise obrovské“. „Metapopisy by mali mať vždy 155 znakov alebo menej.“
 
Tag title a meta description je možné upraviť v správcovských nástrojoch webhostingovej  platformy,  ktorú používate. Pre mnohých majiteľov malých podnikov WordPress ponúka ľahko použiteľnú funkciu SEO.
 
 1. Nastavte miestne vstupné stránky pre všetky miesta svojej firmy.
Ak má vaša firma viacero miest, mali by ste vytvoriť samostatnú stránku pre každé miesto na svojom webe, aby ste podporili svoje snahy o lokalizáciu.
 
"Často budú existovať spoločnosti s mnohými rôznymi miestami, ale na svojich webových stránkach neuvádzajú stránky s informáciami o týchto rôznych miestach". „Tieto stránky by mali obsahovať každé miesto, pokyny, ako sa tam dostať, a otváracie hodiny predajne.“
 
Stránky by mali obsahovať konkrétny obsah o vašej firme. Napríklad realitný maklér so sídlom v Bratislave, by na svojej webovej stránke nemal len uvádzať, že je „realitným agentom“. Namiesto toho zahrnutie kľúčovej frázy „popredný realitný agent v Bratislave“ signalizuje vyhľadávacím nástrojom, kde má agent sídlo, a pomáha poskytovať výsledky miestnemu publiku. Zohľadňuje aj to, ako ľudia hľadajú realitných maklérov, nechcú len tak niekoho, chcú „najlepších“ alebo „popredných“ realitných maklérov.
 
 1. Nárokujte si svoj záznam v službe Moja firma na Googli.
Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších miestnych marketingových stratégií, ktoré môžete okamžite použiť, je  nárokovanie si záznamu v službe Moja firma na Googli . Moja firma na Googli poskytuje používateľom vyhľadávača informácie, ako je vaša poloha, otváracie hodiny, trasy, kontaktné informácie a ďalšie priamo v SERP.
 
„Nárokujte si svoj znalostný panel služby Moja firma na Googli a uistite sa, že je aktualizovaný “. "Najmä počas COVID-19 sa uistite, že odráža aktuálnu otváraciu dobu predajne a presne vysvetľuje všetky obmedzenia, ako je len jedlo so sebou alebo doručenie."
 
Mali by ste si nárokovať aj miestne záznamy na iných stránkach tretích strán, ako je Yelp. Čím viac miest môžu používatelia nájsť vašu firmu (spolu s informáciami o polohe), tým lepšie bude váš miestny marketingový úspech.
 
 1. Optimalizujte stránky sociálnych médií.
Marketing sociálnych médií  je kriticky dôležitý, pokiaľ ide o lokálny online marketing. Podobne ako vaše webové stránky, aj vaše stránky sociálnych médií by mali byť optimalizované a lokalizované. To znamená poskytovanie aktuálnych informácií, ako je poloha vašej firmy, kontaktné informácie a otváracie hodiny. Znamená to aj udržiavanie aktívneho účtu na sociálnych sieťach. Príspevky na sociálnych sieťach si môžete vopred naplánovať pomocou nástrojov ako Buffer.
 
„Z pohľadu malých podnikov sa sociálne médiá točia prevažne okolo komunikácie o obchodoch, opätovnom otvorení alebo propagačných akciách“. "Veľa z toho je len správa reputácie."
 
 1. Podporujte pozitívne recenzie používateľov a zapojte sa online.
Povzbudzujte svojich spokojných zákazníkov, aby vám zanechali pozitívne recenzie online, či už na Google recenzie, Facebooku, Yelpe alebo inde. Môžete ich dokonca podnietiť, aby zanechali pozitívne recenzie pomocou zliav alebo propagačných akcií, ako je tombola alebo darčeky.
 
Mali by ste tiež stráviť čas odpovedaním na recenzie, ktoré vaši zákazníci zanechávajú online. Vždy buďte úprimní a vyhnite sa kopírovaniu/vkladaniu všeobecných odpovedí.
 
„Väčšinou reagujte na ľudí s autentickosťou, pokorou a čestnosťou – či už je to negatívna alebo pozitívna recenzia“. „Nastavte si hodinu týždenne len na to, aby ste to prešli, odpovedali a ubezpečili sa, že to nie je len všeobecná odpoveď. Používatelia sú z toho rozčarovaní a majú pocit, že ich nikto nepočúva.“
 
 1. Hostite alebo sponzorujte podujatia miestnej komunity.
Digitálny marketing je dobrý, ale vybudovanie skutočného mosta medzi vašim publikom a vašou značkou je neoceniteľné. Vždy, keď je to možné, zvážte sponzorovanie alebo hosťovanie miestnej udalosti, aby ste zvýšili viditeľnosť značky vo vašej miestnej komunite. Je to tiež skvelý spôsob, ako získať pokrytie miestnej tlače, čo zvyšuje vaše šance, že vás miestne publikum nájde online.
 
 1. Využite lokalizovaný e-mailový marketing.
E-mailové marketingové stratégie majú jedny z najnižších nákladov spomedzi mnohých marketingových stratégií, ktoré máte k dispozícii. Väčšina nákladov je spojená so získavaním cenných e-mailových adries. Bohužiaľ, v e-mailovej adrese nie je nič, čo vám povie, kde sa používateľ nachádza, existujú techniky zhromažďovania e-mailov, ktoré môžete začať používať s filtrovaním používateľov podľa miesta. Najjednoduchšou technikou je mať registračný hárok vo svojom obchode – ideálne pri registri – alebo na stánkoch či podujatiach, ktoré sponzorujete, aby ho videli spotrebitelia, ktorí majú záujem, a prihláste sa na odber noviniek a akcií od vás.
 
 1. Vyskúšajte direct mailovú kampaň.
Direct mail je oveľa lacnejší spôsob, ako osloviť zákazníkov, ako by sa mohlo zdať. To, čo zaplatíte, sa dá získať späť tým, že nebudete platiť za zoznamy adries a profesionálne cielenie. Na hlavné demografické skupiny môžete často zacieliť tak, že sa pozriete na lokality, ktoré zodpovedajú demografickým údajom vašej cieľovej skupiny.
 
 1. Partnerstvo s ďalšími miestnymi podnikmi.
Partnerstvo s inými podnikmi môže byť silným nástrojom. Tieto aliancie môžu znásobiť celkový dosah oboch spoločností. Najlepšie to funguje, keď nájdete podniky s podobnými hodnotami a cieľmi (a ktoré priamo nekonkurujú vašej spoločnosti).
 
Vy a vaše partnerské firmy môžete napríklad spoločne sponzorovať podujatia. Môžete spolupracovať so svojím obsahom SEO, aby ste zabezpečili vzájomne výhodný vzťah. Môžete sa tiež navzájom prepojiť a keď sa budete riadiť týmito stratégiami, každé úsilie, ktoré vložíte do dosahu, sa znásobí úsilím vašich partnerských firiem.
 
 1. Lokalizácia platených reklám.
Reklamné skupiny môžu filtrovať reklamy podľa polohy a adresy IP. Reklamy môžu byť zacielené na miestnych používateľov a túto funkciu využívajú Google, Facebook a iné digitálne platformy.
 
Okrem digitálnej reklamy sú lokalizované platené reklamy stále užitočné. Miestne noviny, rozhlasové spoty, kupónové knižky, kiná a miestne sponzorstvá sú jedny z najlepších spôsobov, ako propagovať vašu značku miestnym spotrebiteľom.
 
Kľúčový poznatok: Optimalizácia vašej webovej stránky a prítomnosti na sociálnych sieťach pomocou informácií o polohe a zaistenie aktuálnosti vašich záznamov na Googli a Yelpe je len niekoľko spôsobov, ako uľahčíte miestnym nájsť vašu firmu.
 
Myslite globálne, inzerujte lokálne
Pokiaľ ide o optimalizáciu vašich digitálnych aktivít pre miestne publikum, existuje veľa, čo môžete urobiť s malými alebo žiadnymi nákladmi pre vaše podnikanie.
 
Najlepším miestom, kde začať, je nastavenie optimalizovaného a lokalizovaného webu, rovnaké zaobchádzanie so stránkami sociálnych médií a nárokovanie si záznamu v službe Moja firma na Googli. Odtiaľ strávte nejaký čas zapojením svojho miestneho publika online aj v reálnom svete. Odpovedajte na recenzie a organizujte komunitné podujatia, aby ste zvýšili svoju viditeľnosť a vytvorili silnejšie puto medzi vašou značkou a publikom.
 
Či už prevádzkujete firmu, ktorá sa absolútne spolieha na miestne zapojenie, alebo jednoducho chcete zlepšiť svoj miestny marketing, tieto taktiky sú jednoduché, dostupné a efektívne.
 
Implementáciou týchto miestnych marketingových stratégií zistite, aký druh rozruchu môže vaša firma vo vašej komunite spôsobiť.
 
Kľúčový poznatok:  Mnoho miestnych marketingových stratégií je možné bezplatne implementovať a možno ich ľahko uskutočniť. Začnite aktualizáciou svojich webových stránok a online záznamov umiestnením vašej firmy.