• Google Partner

Blog

Marketing na Facebooku

Marketing na Facebooku

7 spôsobov, ako využiť Facebook na marketing

Facebook je aj naďalej kraľujúcim šampiónom stránok sociálnych médií ako miesto číslo 1, kde sa priatelia spájajú a zdieľajú online. Facebook, ktorý nie je len miestom stretnutí priateľov, sa stal miestom, kde firmy môžu predávať prostredníctvom interakcie so zákazníkmi a vlastnej propagácie.

V tomto príspevku sa pozrieme na sedem spôsobov, ako môžete využiť Facebook na marketing .

Či už ste veľká korporácia alebo malý lokálny biznis,  Facebook je výkonný marketingový nástroj – je to skvelý priestor na informovanie zákazníkov, rozvoj identity značky a rozšírenie vášho dosahu.

  1. Maximálne využitie vašej firemnej stránky na Facebooku

Facebook stránka je skvelý bezplatný marketingový nástroj pre firmy. Tieto stránky umožňujú firmám identifikovať sa – nielen prostredníctvom zoznamu ponúk produktov a služieb, ale aj zdieľaním odkazov, obrázkov a príspevkov na prispôsobiteľnej stránke, aby získali lepší pocit z osobnosti a charakteru firmy.

Vaša obchodná stránka na Facebooku je skvelým miestom na rozvoj identity vašej značky a zobrazenie vašej stránky. Facebook je miesto, kde si môžete trochu povoliť kravatu – nebojte sa byť vtipní.

Nakoniec by ste mali zvážiť, čo by vaše kľúčové publikum chcelo vidieť. Zdieľajte obrázky sociálnych médií, odkazy, videá , čokoľvek, pokiaľ to súvisí s vašou firmou a vyzerá to ako niečo, čo by sa páčilo vašej cieľovej skupine. Použite Facebook Insights a zistite, čo u vášho publika najviac rezonuje.

Okrem veselých videí so psami, ktoré chodia v malých topánkach, môže obchod špecializujúci sa na obuv uverejniť aj článok o tom, ako si presne zmerať veľkosť chodidla, aké vložky do topánok sú najlepšie na rôzne boľavé chodidlá atď. Pekný mix humor, vzdelávacie zdroje a príspevky o aktualizáciách vášho obchodu sú ideálne.

Bezplatný sprievodca >> 7 základných tipov pre reklamu na Facebooku, ktoré by mal poznať každý inzerent.

  1. Reklama na Facebooku: Klasické reklamy

Facebook ponúka vlastnú formu reklamy s reklamami na Facebooku, ktoré sa zobrazujú v bočných stĺpcoch stránky Facebook. Tieto klasické reklamy sa konkrétnejšie označujú ako reklamy na trhovisku. Zahŕňajú nadpis s kópiou, obrázkom a preklikávacím odkazom na stránku na Facebooku, do aplikácie na Facebooku alebo na webovú stránku.

Implementácia reklamy na Facebooku do vašej marketingovej stratégie je jednou z možných techník na zvýšenie počtu hodnotení Páči sa mi alebo zvýšenie počtu kliknutí na web.

Reklamné funkcie na Facebooku zahŕňajú:

Demografické zacielenie podľa údajov používateľov Facebooku o veku, polohe, vzdelaní a záujmoch.

Schopnosť nastaviť reklamné rozpočty.

Testovanie reklám, pri ktorom je možné spustiť viacero verzií reklamy súčasne s cieľom porovnať návrhy a nastavenia reklám.

Vstavané nástroje na meranie výkonnosti reklamy.

Možnosť inzerovať pre vašu konkrétnu oblasť — skvelé pre miestne podniky.

Facebook nezverejňuje informácie o ich CTR reklám, takže je ťažké zistiť, aké úspešné sú reklamy na Facebooku.

Používanie reklamy na Facebooku na zvýšenie počtu „Páči sa mi“ môže byť veľmi prospešné – akonáhle sa používateľovi páči vaša stránka, stanú sa v podstate sledovateľmi vašej firemnej stránky a vaše príspevky sa objavia na ich kanáli na Facebooku.

Výsledkom je, že viac používateľov interaguje s vami a vašou značkou a vytvára vzťahy, ktoré sa v budúcnosti môžu premietnuť do konverzií.

  1. Súťaže na Facebooku

Organizovanie súťaží na Facebooku, stávok alebo propagácií je ďalšou marketingovou taktikou Facebooku, ktorá môže zvýšiť povedomie fanúšikov a značky.

Pri organizovaní súťaže na Facebooku si uvedomte, že súťaže nie je možné hostiť prostredníctvom samotného Facebooku (to znamená, že nemôžete žiadať o lajky ako príspevky, nechať ľudí písať odpovede do komentárov atď.) Firmy musia používať aplikáciu tretej strany na vytvorenie súťaže na Facebooku a potom nasmerujte používateľov na aplikáciu z ich stránky na Facebooku.

Existuje množstvo platených nástrojov, ktoré vám s tým pomôžu, ako aj niektoré bezplatné. Shortstack ponúka množstvo bezplatných súťažných šablón, pokiaľ má vaša stránka menej ako 2 000 hodnotení Páči sa mi. Pagemodo má tiež bezplatnú možnosť. Mnoho súťažných aplikácií na Facebooku tretích strán ponúka bezplatné verzie, ale vaše možnosti sú obmedzené.

  1. Propagované príspevky na Facebooku

Propagované príspevky na Facebooku umožňujú vlastníkom stránok na Facebooku platiť paušálnu sadzbu, aby sa ich jednotlivé príspevky na Facebooku dostali k určitému počtu používateľov, čím sa zvýši dosah a počet zobrazení konkrétneho príspevku.

Niektoré firmy sa pýtali – prečo by som mal platiť, aby som zabezpečil, že môj príspevok uvidia používatelia, ktorí sú mojimi sledovateľmi? Ak sa používateľovi páči moja stránka, mal by vždy vidieť moje príspevky vo svojom informačnom kanáli, nie? Odpoveď na túto otázku znie nie, pretože predpokladá, že používatelia strávia každú chvíľu svojho života na informačnom kanáli Facebooku. Pre zdravie a bezpečnosť vašich fanúšikov na Facebooku dúfame, že to nie je pravda!

Ak sa váš fanúšik náhodou pozerá na svoj informačný kanál, keď uverejňujete svoj príbeh, pravdepodobne ho uvidí, ale ani vtedy nie je zaručené, že jeho informačný kanál zaplavia iné príspevky. To je miesto, kde prichádzajú propagované príspevky – zvyšujú vaše šance, že vás uvidia v informačnom kanáli používateľa. Propagované príspevky na Facebooku sa zobrazujú existujúcim fanúšikom s pridanou možnosťou osloviť priateľov fanúšikov.

Propagované príspevky sa nastavujú jednoducho – stačí kliknúť na tlačidlo pod akýmkoľvek príspevkom na vašej stránke.

Aj keď paušálny poplatok zjednodušuje proces, propagovaným príspevkom chýbajú možnosti zacielenia, ktoré ponúkajú iné reklamy na Facebooku.

  1. Sponzorované príbehy

Sponzorované príbehy sú typom reklamy na Facebooku , ktorá zobrazuje interakcie používateľa, napríklad lajk na Facebooku, priateľom používateľa.

Sponzorované príbehy sa snažia zarobiť na marketingovom koncepte „ústne“. Ak používateľ vidí, že trom z jeho priateľov sa páči určitá stránka, má väčšiu tendenciu venovať pozornosť. Cieľom Sponzorovaných príbehov je prinútiť používateľa, aby urobil rovnakú akciu ako jeho priatelia. Inzerenti sa môžu rozhodnúť, že budú priateľom zobrazovať „Páči sa mi to“, ak chcú viac hodnotení „Páči sa mi“, alebo ukázať priateľom, ktorí si „nárokovali túto ponuku“, ak firma chce, aby si ponuky uplatnilo viac používateľov atď.

Zatiaľ čo akcia vykonaná priateľom, ktorí označia stránku páči sa mi alebo požiada o ponuku, sa automaticky zverejní v informačnom kanáli používateľa, tieto príspevky sa dajú ľahko prehliadnuť. Sponzorované príbehy majú preferované umiestnenie a môžu sa zobrazovať v informačných kanáloch a na pravom bočnom paneli. Sponzorované príbehy sú tiež jediným formátom reklamy dostupným na mobilných zariadeniach.

Sponzorované príbehy sa nevzťahujú len na lajky alebo ponuky – dajú sa použiť s akoukoľvek aplikáciou Facebook Open Graph. Ak si priateľ práve nainštaloval Scramble With Friends na Facebook, Sponsored Stories môžu používateľom ukázať, že ich priateľ práve hral hru Scramble, s výzvou „vyzvať ich“, „hrať sa s nimi“ alebo akúkoľvek podobnú variáciu.

Facebook tvrdí, že Sponzorované príbehy majú o 46 % vyššie CTR a o 20 % nižšie CPC ako bežné Facebook reklamy, čo z nich robí veľmi vážnu stratégiu marketingu na Facebooku.

Sponzorované príbehy na Facebooku je možné jednoducho vytvárať prostredníctvom procesu vytvárania reklamy na Facebooku. Open Graph Sponsored Stories s prispôsobenou výzvou na akciu vyžaduje, aby inzerenti používali poskytovateľa tretej strany.

  1. Facebook Open Graph

Facebook Open Graph umožňuje firmám označiť akciu používateľa ich aplikáciou. Každý deň sa cez Facebook Open Graph zverejňujú miliardy interakcií.

Firmy môžu vytvárať aplikácie tretích strán, ktoré sa pripájajú k používateľovi a uverejňujú upozornenie na Facebooku, keď používateľ s aplikáciou vykoná konkrétnu akciu. Open Graph Facebooku umožňuje kreatívne interaktívne možnosti mimo štandardného „páči sa mi“ a „komentár“. Príspevky môžu naznačovať, že používatelia „počúvajú“, „ochutnávajú“, „čítajú“ – je na podnikoch, aby boli kreatívni.

Prakticky kedykoľvek stránka alebo aplikácia vyzve používateľov, aby sa prihlásili na Facebook, má to niečo spoločné s prepojením používateľa s Facebook Open Graph.

Spotify je skvelým príkladom toho, ako sa Facebook Open Graph stáva silným marketingovým nástrojom Facebooku.

Všetko to začína výzvou na prihlásenie na Facebook.

Vzápätí nasleduje žiadosť o povolenie, na ktorú sa mnohí používatelia preklikávajú bez rozmyslu. V skutočnosti sme zistili, že sme udelili povolenia 130 aplikáciám, z ktorých 95 % si nepamätáme zdôvodnenie.

Po získaní povolenia môže Spotify streamovať skladby, ktoré používatelia počúvajú, v spravodajskom kanáli priateľa.

Všimnite si, že používatelia majú k dispozícii rôzne možnosti – môžu označiť skladbu, ktorú počúva ich priateľ, páčiť sa im, vypočuť si ju sami alebo ju označiť ako obľúbenú v službe Spotify.

Akcie Open Graph, ako sú tieto, sú dostatočne jedinečné na to, aby vynikli z neprehľadného šialenstva používateľského informačného kanála správ.

Mnohé hry na Facebooku často využívajú akcie Open Graph na Facebooku, pričom zverejňujú upozornenie, keď používateľ dokončil úroveň alebo získal úspech.

Akcie Open Graph sa kategorizujú ako nový typ spotrebiteľského príbehu, ktorý využíva fenomén ústneho podania. Príspevky s Open Graph sú pre používateľov zmysluplnejšie, pretože ich generuje známy priateľ, nielen značka, čo z nich robí najnovšie a najlepšie marketingové nástroje Facebooku.

  1. Facebook Exchange (FBX)

Facebook Exchange umožňuje inzerentom využívať výhody opätovného zacielenia reklamy na Facebooku prostredníctvom ponúk v reálnom čase. Inzerenti môžu zacieliť na publikum na základe údajov z webovej histórie – keď používateľ navštívi stránku s produktom na webe predajcu, ale neuskutoční nákup, predajca potom môže zobraziť reklamu na rovnaký produkt na Facebooku pomocou FBX.

Zatiaľ čo reklamy na retargeting na Facebooku boli odsunuté len do vedľajších stĺpcov, nedávno sa tieto reklamy mohli objaviť v spravodajských kanáloch, najcennejšej lokalite na Facebooku. To je skvelá správa pre inzerentov FBX, pretože miera odozvy na reklamy v informačnom kanáli je 10 až 50-krát vyššia ako pri umiestnení reklamy v pravom stĺpci.

Ako teda fungujú reklamy na Facebooku? Miera prekliknutia reklám služby Facebook Exchange je o 40 % nižšia ako v prípade iných reklám na opätovné zacielenie na webe, ako sú tie, ktoré ponúka Reklamná sieť Google. Ostatné retargetingové reklamy sú tiež lacnejšie, pričom cena za jedinečné kliknutie je o 80 % nižšia ako v prípade retargetingových reklám na Facebooku. Z hľadiska ceny za zobrazenie a ceny za kliknutie sú však reklamy FBX podstatne lacnejšie, takže peňažné výhody závisia od potrieb vašej firmy. Tieto čísla sa tiež môžu zmeniť, pretože reklamy FBX sa začínajú častejšie objavovať v spravodajskom kanáli.