Blog

Marketingová agentúra ROI index

Reklamy na internete

Reklama na internete pre firmy: Vytvorenie dokonalého plánu, ktorý získa zákazníkov, ktorých chcete.

Reklama na internete
Reklama na internete

Internet zmenil reklamný priemysel. Tradične ťažko merateľné kanály, ako sú televízia, billboardy a sponzorstvá, sú utláčané lacnými, sledovateľnými online reklamnými kanálmi, ako sú reklamy v sociálnych médiách, grafické reklamy a reklamy vo vyhľadávaní.
Tento posun vedie k demokratizácii priemyslu. Dokonca aj tie najmenšie značky môžu súťažiť na rovnakej platforme ako nadnárodné spoločnosti, ak majú správne znalosti, reklamné kreatívy a zacielenie. Ak chcete rozvíjať svoje podnikanie, reklama na internete by mala byť prvým miestom, kde začnete.

V týchto riadkoch vám ukážeme, ako to môžete urobiť. Dozviete sa, prečo je reklama na internete taká výhodná, aké sú najlepšie online reklamné kanály na použitie a ako vytvoriť online reklamnú kampaň od začiatku.

Čo je to reklama na internete?
Reklama na internete je veľmi populárna stratégia, ktorú využívajú takmer dve z troch malých firiem na získanie nových zákazníkov. Ani výdavky sa tak skoro neznížia. Predpokladá sa, že celosvetové výdavky na reklamu na internete do roku 2024 dosiahnu 646 miliárd USD, čo je nárast z 378,16 miliardy USD v roku 2020.

Reklama na internete je forma plateného marketingu, ktorý využíva internetové kanály na propagáciu produktov a služieb. Existuje množstvo online reklamných kanálov, z ktorých si môžete vybrať, vrátane vyhľadávacích nástrojov ako Google alebo Bing, platforiem sociálnych médií a grafických reklám, bannerových reklám a natívnych reklám.

Na rozdiel od tradičných reklamných médií sú náklady na reklamu na internete nízke. Malé podniky môžu generovať stovky nových zákazníkov len za pár stoviek Eur mesačne. Reklama na internete je tiež lepšie merateľná. Každý kanál je možné sledovať, merať a optimalizovať, takže marketéri vyžmýkajú zo svojich kampaní čo najviac ROI. Takéto sú výhody reklamy na internete, spoločnosti stále viac a viac venujú svoj rozpočet digitálnym kanálom.

Prečo by mala vaša firma inzerovať online?
Nech je vaša firma akokoľvek veľká, reklama na internete je jedným z najlepších spôsobov, ako vybudovať značku, získať nových zákazníkov a zvýšiť výnosy. Oproti tradičným formám reklamy a iným formám online marketingu má mnoho výhod, no chceme zdôrazniť štyri veľké výhody.

Okamžité výsledky
Keď inzerujete na internete, nemusíte čakať mesiace, týždne alebo dokonca dni, aby ste dostali odmenu za svoje úsilie. Predaj sa môže uskutočniť hneď, ako sa vaše reklamy na internete zverejnia.

Toto je na rozdiel od prakticky akejkoľvek inej formy marketingu – tradičného alebo iného. Napríklad pri SEO – Optimalizácia pre vyhľadávače trvá v priemere asi šesť mesiacov, kým sa stránka dobre umiestni na Googli. Účty na sociálnych sieťach majú tendenciu rásť medzi 9,4 percentami a 16 percentami každých šesť mesiacov.

Rýchlosť, s akou vidíte výsledky, vám nielen pomáha získavať zákazníkov a zvyšovať výnosy rýchlejšie, ale tiež vám pomáha rýchlejšie optimalizovať kampane. Keďže však údaje získavate tak rýchlo, môžete svoje kampane optimalizovať na maximalizáciu návratnosti investícií oveľa rýchlejšie. To, čo pri SEO trvá šesť a viac mesiacov, pri platených reklamách trvá iba tri mesiace.
Je to dôležité, pretože optimalizácia PPC kampaní môže zdvojnásobiť návratnosť investícií alebo aj viac. Niektoré spoločnosti napríklad zdvojnásobili svoju návratnosť investícií zo 400 percent na 900 percent vďaka spolupráci s marketingovou agentúrou pre elektronický obchod.

Lepšie zacielenie
Zabudnite na široké masové reklamy, ktorých cieľom je uspokojiť každého. Reklama na internete vám umožňuje preniknúť do vášho cieľového trhu a s istotou vedieť, že sa na ne minie každé Euro vášho rozpočtu. To je druh zacielenia, ktorému tradičná reklama nikdy nemôže konkurovať.
Väčšina online reklamných kanálov ponúka podrobné zacielenie, čo vám umožňuje zamerať vaše úsilie na malý segment ich publika. Facebook reklama vám umožňuje prispôsobiť vaše cieľové publikum desiatkam kritérií vrátane:

Umiestnenie
• Vek
• Pohlavie
• Vzdelanie
• Zamestnanie
• Záujmy
• Správanie
• Spojenia

Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že svoj rozpočet na reklamu premrháte na ľudí, ktorí sa o váš produkt nezaujímajú. Ak máte silné osobnosti kupujúcich, môžete ich ľahko zacieliť. Aj keď nemáte kupcov, podrobné zacielenie uľahčuje identifikáciu ziskových segmentov veľkého publika. Ešte lepšie je, že reklama na internete vám umožňuje osloviť milióny ľudí každý deň. Facebook má takmer tri miliardy aktívnych používateľov mesačne. Google každú sekundu spracuje približne 63 000 dopytov. Žiadne iné reklamné médium neumožňuje vašej priemernej firme osloviť publikum tejto veľkosti.

Nízke náklady
Za oslovenie cieľového publika nebudete preplácať milióny reklamných poplatkov. Na rozdiel od tradičnej reklamy, kde 30-sekundová televízna reklama môže stáť viac ako 3.000 Eur, sú náklady na reklamu na internete neuveriteľne nízke.
Oslovenie 1 000 ľudí reklamou na internete stojí v priemere len 3 až 10 Eur, v porovnaní s 22 Eur oslovenie 1 000 ľudí pomocou tradičných metód. Zatiaľ čo vaša mama a popový predajca si nemôžu dovoliť televíznu reklamu, môžu spustiť úspešnú online reklamnú kampaň na Facebooku, Google alebo akomkoľvek inom reklamnom kanáli na internete.
Môžete tiež obmedziť náklady na svoju reklamu na internete. Prevažná väčšina online reklamných platforiem vám umožní nastaviť limit na váš celkový počet a rozpočty, aby ste neprepálili všetko naraz.

Množstvo dát
Najhoršie na tradičných formách reklamy, ako je tlač, televízia alebo rádio, je, že je ťažké zistiť, ako dobre fungovala vaša kampaň. To nie je prípad online inzercie, kde väčšina kanálov presne ukazuje, akú výkonnosť mali vaše reklamy na internete.
Online reklamné kanály zvyčajne ukážu, koľko ľudí videlo a kliklo na vašu reklamu na internete, koľko predajov viedla vaša reklama a mnoho, mnoho ďalších metrík.
Tieto údaje sú zlaté. Po prvé, umožňuje vám merať návratnosť investícií, aby ste zistili, či vaša online inzercia prináša návratnosť.
Po druhé, tieto údaje môžete použiť na optimalizáciu svojich kampaní a zvýšiť ich ziskovosť. Vďaka tomu môžete pochopiť, prečo vaša reklama fungovala dobre alebo zle a čo môžete zmeniť, aby ste v budúcnosti zlepšili svoju návratnosť investícií.

Typy reklamy na internete pre firmy
Nižšie sú uvedené hlavné typy reklamy na internete, ktoré potrebujete vedieť

1. Platené vyhľadávanie
Platené vyhľadávanie je jedným z najdôležitejších online reklamných kanálov. Prevažná väčšina všetkých online interakcií začína vyhľadávacím nástrojom, čo z neho robí jedno z najlepších miest na zacielenie na potenciálnych zákazníkov.

Google reklama je dominantnou silou v platenej inzercii vo vyhľadávaní, čo nie je prekvapujúce, keďže v súčasnosti má 85-percentný podiel na globálnom trhu. Platené reklamné riešenia ponúkajú aj ďalšie vyhľadávače ako Bing a DuckDuckGo.

Platené reklamy existujú v dvoch modeloch: platba za kliknutie a CTZ. Vďaka platbe za kliknutie platia značky zakaždým, keď niekto klikne na ich reklamy. Pri CTZ platia značky stanovenú cenu za tisíc zobrazení.
Zvyčajne sú umiestnené v hornej časti stránok s výsledkami vyhľadávania. Môžu sa objaviť aj v spodnej časti stránok s výsledkami a na samostatných kartách, ako je napríklad karta Nákupy.

Platené vyhľadávanie ponúka niektoré z najlepších dostupných zacielení pre online inzerentov. Značky môžu zacieliť na konkrétne kľúčové slová, destinácie, zariadenia a ďalšie. To im umožňuje vytvárať vysoko relevantné reklamy na internete, ktoré môžu vrátiť priemernú ROAS 200 percent.

To však niečo stojí. Reklamy v platenom vyhľadávaní sú jedny z najdrahších, ktoré si môžete kúpiť. Priemerná CZK v službe Google Ads je medzi 1 a 2 Eur. Priemery môžu stúpnuť oveľa vyššie v niektorých odvetviach, ako sú parfémy, pneumatiky mobily, kde je priemerná cena za kliknutie vyššia.

Reklama na internete

Výhody:

 • obrovský dosah
 • fantastické cielenie
 • okamžité výsledky
 • návštevnosť s vysokým zámerom


Zápory:

 • môže byť drahé
 • bez vizuálnych reklám
 • vysoká konkurencia

2. Reklama na sociálnych sieťach
Reklama na sociálnych sieťach je obrovská. Je to druhý najväčší trh s digitálnou reklamou s príjmami 153,7 miliardy USD v roku 2021. Očakáva sa, že v roku 2026 vzrastú na 252,6 miliardy USD.

Spotrebitelia sú tiež posadnutí sociálnymi médiami. Viac ako polovica svetovej populácie používa nejakú formu sociálnych médií a priemerný človek ich používa každý deň 2 hodiny a 27 minút.

Každá veľká platforma sociálnych médií má reklamnú ponuku vrátane:

 • Facebook (teraz Meta)
 • Twitter
 • Pinterest
 • TIK tak
 • Instagram
 • Reddit
 • LinkedIn


Formáty reklamy sa líšia v závislosti od platformy, no drvivá väčšina bude formou reklamy in-feed. Facebook má napríklad štyri hlavné reklamné formáty.


Typy reklamy na internete pre firmy – reklama na sociálnych sieťach

Náklady na reklamy na sociálnych sieťach sa budú tiež líšiť v závislosti od platformy. Facebook a
Twitter bývajú najlacnejšie.

Výhody:

 • šialené cielenie
 • široký dosah publika
 • efektívne pre povedomie o značke a predaj
 • niektoré kanály majú nízke náklady

Zápory:

 • náklady môžu byť na populárnych kanáloch vysoké
 • veľká konkurencia
 • môže byť ťažké nájsť správnu platformu
 • aktualizácie sledovania Apple môžu spôsobiť problémy


3. Natívne reklamy
Natívne reklamy vôbec nevyzerajú ako reklamy. Značky spolupracujú s vydavateľmi a vytvárajú sponzorovaný obsah, ktorý poskytuje čitateľom veľkú hodnotu a zároveň nenápadne propaguje vašu firmu. Obsah je zverejnený na partnerskej stránke a distribuovaný ako zvyčajne. Myšlienkou je, že používatelia čítajú obsah a získavajú z neho hodnotu bez toho, aby mali pocit, že sú predávaní. Je to obojstranne výhodné.

Image

Marketingová agentúra ROI index so srdcom pre online marketing. Pomáhame firmám rásť na internete, počítame s návratnosťou investícií do reklamy. Garantujeme Vám prvú stranu na Google pri optimalizácií pre vyhľadávače.

ROI index

Reklama na internete

Sociálne siete

Image
© 2022 ROI index | Marketingová agentúra v Bratislave a Trenčíne
Image

Pomáhame firmám rásť

Office

Krajná 86
Bratislava

Office

Gen. M. R. Štefánika 426
Trenčín

Sídlo

Lermontovova 3
Bratislava
+421 908 771 673